Fethiyespor için sezon playoff finaliyle bitti ama gündemdeki yoğunluk bitmedi. Önce Genel Kurul, sonra hoca değişikliği, iç transfer ve derken şimdi gözler dış transferde.  Herkes gönül verdiği takımın başarılı futbolcular transfer edip sürekli başarılı olmasını ister. Bu taraftarın en doğal hakkıdır. Ancak transfer ve başarı, gerçek taraftar için asla olmazsa olmaz değildir. Transferden ve şampiyonluklardan önemli şeyler vardır. Başarıya ulaşmak için de transfer kadar önemli şeyler vardır. Fethiyespor’umuzun geçen seneki başarısına bakarsak, istikrar centilmence mücadele, takım olabilme, arkadaşlık gibi değerlerin birinci etken olduğunu görürüz. Bu nedenle öncelikli beklentimiz, dış transferde, bu değerleri zedelemeyecek adımların atılması.

Geçen sezondan sonra, Fethiye’mizde beklentiler çok yükseldi. Beklentilerin yüksek olması, hiçbir şey yapmadan, mutlaka şampiyonluk istemek değildir. Şampiyonluk isteyen herkes, şampiyonluk için bir şey yapmak zorundadır. Sadece ‘artık bu sene şampiyon olmalıyız’ demek, takıma faydadan çok zarar verir. Şampiyonluk için herkes geçen yıl yaptıklarının üzerine bir şeyler daha koymak zorunda. Beklentilerimiz yükseldi diye, kimse şampiyonluğu bize ikram etmeyecek. Bir de şu var, 17 takım var ve 1 tanesi şampiyon olacak, herkes elinden geleni sonuna kadar yapsa da şampiyonluk gelmeyebilir. Bu sonuç da asla yıkım olmamalıdır.  Futbol sadece başarı, şampiyonluk değil, bir yaşam biçimidir. Şampiyonluk kadar, şampiyonluk yolunda gösterilen çaba, yaşanan heyecan da önemlidir. Juventus küme düştüğü zaman, Pavel Nedved’in söylediği bir söz var; ‘Eğer bir takım küme düşerse, futbolcular gider, adamlar kalır’. Bunu taraftara uyarlarsak, ‘bir takım başarısız olduğunda veya beklediği başarıyı yakalayamadığında, seyirciler gider, taraftarlar kalır’.

Şampiyonluk için, Yönetim, Teknik kadro, Futbolcu kadrosu, Taraftar ve Şehrin tüm dinamiklerinin ortak çalışması gerekir. Yönetimimiz bütçemiz uyarınca en doğru transferleri yapacak, Erkan hocamız, o kadroyu en iyi şekilde antre edip en doğru taktikle sahaya sürecek, futbolcu kardeşlerimizde sahada terlerinin son damlasına kadar mücadele edecek. Taraftara gelince; bu sene Fethiye Şehir Stadındaki her maçta, bir kişilik dahi boş yer bırakmamalıyız. Bunun için maça gelen herkes, normalde maça gitmeyen bir arkadaşını yanında getirmek için çaba harcamalı. Maça gelen herkesin üzerinde, kulübümüzden aldığı forması ve atkısı olmalı. Herkesin Forma ve atkısıyla maça gelmesi, kulübe sağladığı maddi katkı yanında görsel açıdan da çok önemlidir. Avrupadan bir maç izlerken hepimiz imreniriz, tüm stad aynı renktedir.

Tüm stad lacivert&beyaz olursa, inanın ertesi gün gazetede göreceğiniz bir tribün resmi çok hoşunuza gidecektir. Üzülerek tahmin ediyorumki, diğer takımların, başka şehirlerden tedarik edilen formaları, satılan Fethiyespor formasından kat kat fazladır. 35 TL’ye satılan bir Fethiyespor çubuklu forması, Fethiye’de en az 10 bin adet satılmalıdır. Yine 15 TL’ye satılan bir atkı en az 10-15 bin adet satılmalıdır. İmkanı olan esnaf, yapacağı promosyonlarda, Fethiyespor ürünlerini kullanarak, ürün satışına katkı verebilir. Ürün satışını kimse küçümsemesin. Başkanımız geçen sezon için devre arası 500 bin TL daha bütçe yaratabilsek direk şampiyon olurduk demişti. 10 bin forma ve atkı satışı kulübe brüt 500 bin TL katkı demektir. Taraftar olarak bunları yapmazsak, ‘yönetim kaliteli transfer yapsın’ ‘artık şampiyonluk şart’ gibi söylemler içine girmeye maalesef hakkımız olmaz.

Taraftarlık, gönüllülük esasıyla yürür, almak değil vermek esasına dayanır. Taraftarın takımdan alacağı tek şey, güzel oyun, müacadele ve sonunda gelirse başarının yarattığı hazdır. Bu hazzı alabilmek için her maça gidip biletimizi alacağız, formamızı-atkımızı alacağız, elimizden geldiğince kulübümüze maddi manevi destek olacağız. Denizli’de maça girerken stad kapısında bir yazı dikkatimi çekti; ‘Gerçek taraftar maça bilet alarak girer’. Netice olarak, başarı istiyorsak, yükü sadece Yönetime ve futbolculara yükleyemeyiz. Tüm Fethiye, bir şeyler vermek, çaba göstermek zorunda. Şehirdeki çaba ve inanç, Yönetime hem şevk verecek hem de pozitif bir baskı yaratacaktır. Lütfen herkes elini taşın altına koysun, ben tek başıma ne yapabilirim ki kolaycılığına kaçmasın, BAŞKA FETHİYESPOR YOK

İmza : Fethiyespor1933.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com