Spor Toto 2. Ve 3. Lig’in resmi yayıncısı Ligtv. Ligtv, sadece Milli maç arası verilen haftalarda, bir kaç maç yayınlıyor sezon boyunca. Özellikle gurbette yaşayan milyonlarca taraftar, şehirlerinin takımını sadece skor olarak takip edebiliyor. Takımıyla ilgili hiçbir görsel bilgiye erişemiyor. Sonrasında da, gözden uzak olan, gönülden de düşüyor haliyle.

Yerel Tv kanalları kendi şehirlerinin takımlarının maçlarını Canlı yayınlayarak, özellikle gurbette yaşayan hemşerilerine ve alt ligleri takip eden futbolseverlere hizmet etmeye çalışıyorlar. Ancak Temmuz 2014’te yürürlüğe giren TFF Yayın Talimatı uyarınca, yerel kanalların canlı maç yayını yapması neredeyse imkansız.

TFF Yayın Talimatının 6/2 maddesi uyarınca, bir yerel tv kanalı, 2. Lig için müsabaka başına en az 10.000.TL ve 3. Lig için müsabaka başına en az 5.000.-TL ödemek zorunda. Yerel Radyolar, bir canlı yayın için en az 2.000 TL ödemek zorunda. Kulüpler, yayıncı kuruluşlarla, bu miktarlardan daha az bedel içeren sözleşme imzalayamazlar. Kulüpler sözleşmeden belirtilen tutarın %10’unu tutarındaki TFF payını, en geç, yayının gerçekleşmesinden 2 gün önce, nakden ödemek zorundadırlar. Yani şehrinin takımının 34 maçını yayınlamak isteyen bir TV kanalı bir sezonda sadece 340.000 TL sözleşme bedeli ödemek zorunda. Yayın masrafları da eklendiğinde, yıllık 500.000 TL gibi bir bütçe ayrılması şart. Türkiye ölçeğinde bu bütçeyi ayırabilecek yerel tv sayısının, bir elin parmaklarını geçmeyeceğini söylemek yanlış olmaz diye düşünüyoruz.

Şimdi gelin, bu şartlarda canlı maç yayını yapacak bir tv kanalı bulun. Sonrada ‘alt yapıya neden önem verilmiyor’, ‘İnsanlar neden kendi şehrinin takımını tutmuyor’ vs. vs. deyin. Teknolojinin, iletişimin bu kadar üst düzeye çıktığı bir çağda, aylarca hazırlık yapan bir futbolcunun, sahada attığı bir golü veya yaptığı güzel bir hareketi, akşam evine gittiğinde izleyememesi, hatta hiçbir zaman izleyememesi nasıl bir duygudur acaba? Bir tarafta 32 kamerayla çekilen maçlar, bir tarafta cep telefonlarından tesadüfen çekilen birkaç dakikalık görüntüler. Attığı güzel bir golün, verdiği güzel bir pasın, kayıt altına alındığını, binlerce insana ulaşacağını bilen futbolcu, daha çok motive olmaz mı? Attığı golü, o an stad da olanlar dışında (onların da bir çoğu tezahürat yapmaktan maçı izleyemez) kimsenin izleyemeyeceğini bile bile, oynamaya devam etmek nasıl bir duygudur acaba?

Buradan TFF’ye çağrı yapıyoruz ve Türk Futbolunun gelişmesi, alt liglerin marka değerinin artması, insanların kendi şehirlerinin takımına sahip çıkması için, gelin bu yayın talimatını acilen değiştirin. TFF’nin, bir 2. Lig maçını canlı yayınlayan yerel tv kanalının ödeyeceği 1.000 TL katkı payına ihtiyacı mı var? Bırakın kulüpler istedikleri bedel üzerinden, isterlerse bedelsiz olarak anlaşma yapabilsinler yerel kanallarla. Hatta TFF 2. Lig veya 3. Lig maçını, belli kriterlere uygun şekilde, canlı yayınlayan yerel tv kanallarına, maç başına belli bir miktar yardımda bulunsun.

Bu yazıyı okuyan herkesten ricamız, mevcut yayın talimatının değiştirilmesi, TFF payı ve en az bedel şartlarının kaldırılması için iletisim@tff.org a mail göndermeleri. Futbolun tüm Türkiye’ye yayılması için bir dakikanızı ayırın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com