ALPER ULUSOY

Hafta sonu Bolu’da oynanacak olan Boluspor-Fethiyespor maçı her iki takım içinde hayati öneme haiz. Maçın hakemi İzmir Bölgesi’nin gelecek vaad eden hakemlerinden Alper Ulusoy. Hakemle ilgili yazı yazmak pek adetimiz değildir. Ancak bazen TESTİ KIRILMADAN tarihe not düşmek gerekiyor. Bu yazının amacı, Alper Ulusoy’un hakemliğini veya kararlarını tartışmaktan ziyade, geçmiş maçlarında yaşadıklarını, gelecek maçlarına taşıyıp taşımayacağı noktasında bir not düşmek maç öncesinde.

 

Alper Ulusoy bu sezon her iki takımın da birer maçını yönetmiş. Alper Ulusoy, Fethiyespor’un ligin 5. Haftasında, deplasmanda, Ankaraspor’a 2-1 yenildiği (http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=29&macID=118801 ) ve Boluspor’un, ligin 9. haftasında deplasmanda Şanlıurfaspor’u 4-3 yendiği (http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=29&macID=118836  )maçlarda düdük çaldı.

 

Ankaraspor-Fethiyespor maçı sonrasında, kararları nedeniyle epey eleştirildi Alper Ulusoy. Biz  hakem kararları hatalıdır, bizim oyuncularımızda hiç hata yoktur gibi bir yaklaşım içinde olmayız asla. Ama her maç sonu hakem hatalarından dert yanması ile meşhur olan ev sahibi takım teknik direktörü Osman Özköylü, ‘hakem hata yapmadı’ demek yerine ‘hakem sonuca etki edecek hatalar yapmadı’ demeyi tercih ediyordu. Alper Ulusoy’un, maçın 89. Dakikasında, ‘kendisine küfür ettiği’ gerekçesiyle oyundan ihraç ettiği Ufuk Bayraktar ise, kesinlikle küfür etmediğini belirtiyordu. Yine o dönemki hocamız Mustafa Ceviz hakemin kararlarını sert bir şekilde eleştiriyordu maç sonu. Hakem kararları ile ilgili tartışmalar, 90 dakikaya sığmıyor ve maç sonu da devam ediyordu. Maç sonu oyuncularımız ile, Alper Ulusoy arasında yaşanan tartışmalarda, Ali Dere sarı kart gördü.

 

Öncelikle kendi futbolcularımıza seslenmek istiyoruz; Ankaraspor maçında yaşanan olaylar ortada iken, bu maç çok daha fazla dikkatli olmalısınız. Yapacağınız en ufak itiraz da, (kendinizce %100 haklı olsanız bile) kart görme ve akabinde takımı eksik bırakma ihtimalini unutmayınız. Boluspor maçının öneminin farkında olduğunuzdan şüphemiz yok. Maç içerisinde, hakem kararlarının bariz hatalı olduğunu düşünseniz dahi, sadece futbolunuza odaklanmanızı ve gereksiz, itirazdan kart görmemeye dikkat etmenizi rica ediyoruz. Yine maçın 1. Yardımcı hakeminin, 16. Haftada oynanan Balıkesirspor-Karşıyaka maçında, orta hakemin devam ettirdiği bir pozisyona dahil olarak penaltı kararı verdirdiğini de hatırlatmak isteriz. Bu durum, yardımcılarında sahaya, aktif müdahelede bulunduğu bir maçın bizi beklediğinin göstergesi. 90 dakika boyunca, tam konsantrasyonla ve hakemlerle hiç dialoğa girmeden, sadece kendi oyunumuza odaklanmamız çok önemli.

 

Hakem camiasında ön yargıların çok fazla olduğunu söylersek yanlış olmaz. Hakemi kandırmaya yönelik hareketleriyle meşhur oyuncularımız, bazen çok sert müdahalelere maruz kalsalar bile, hakemlerin ön yargıları nedeniyle, bu pozisyonların atlandığını çok gördük. Bu yazının amacı, Alper Ulusoy’unda, Ankaraspor-Fethiyespor müsabakasında, Fethiyespor cephesiyle yaşadığı tartışmaları ve müsabaka sonrasında kendisine yapılan eleştirileri bir kenara not etmiş olma ihtimali. Hakemlik böyle bir ön yargıyı asla kaldırmaz. Alper Ulusoy’un önyargısız, dürüst bir maç yöneteceğine inanıyoruz ve kendisine hakem şansının yanında olacağı, başarılı bir müsabaka diliyoruz.

 

Son olarak, Boluspor’a da başarılar diliyoruz ve hak edenin kazanacağı, dostluk içinde geçecek bir maç olmasını temenni ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com