Fethiyespor’umuz artık PTT 1. Ligde ve sportif anlamda Türkiye’nin en başarılı 37 kulübünden birisi. Bu sezon 80. Yılını kutlayan Fethiyespor’umuz, PTT 1. Ligde yer alan 19 takımın arasında kuruluş tarihine göre de en köklü 4. takım konumunda. Fethiyespor’un nihai hedefi tabi ki SÜPER LİG olmalı ama yarıştığımız takımlar ve bütçeleri yakından incelendiğinde, PTT 1. Ligin de çok zorlu bir lig olduğu aşikar. Bu nedenle artık Fethiyespor’u kendi kaderine bırakmak yerine, hep birlik olmalı, kenetlenmeliyiz.

Günümüz futbol endüstrisinde güçlü takım olabilmenin yolu, maddi ve manevi güçlü bir taraftar kitlesinin arkasında olmasından geçiyor. Güçlü bir Fethiyespor için TEK TAKIMI FETHİYESPOR olan bir nesil yetiştirmek için kolları sıvama vakti çoktan geldi artık. Ülkemizdeki futbol kültürü nedeniyle maalesef çoğumuz Fethiyespor’dan önce başka takımlarla tanıştırıldık. Fethiyesporumuzun profesyonel liglerle ilk 1984/85 sezonunda tanışması da bunun en büyük sebeplerinden biri. Zamanında bize karşı yapılan hatayı kendi çocuklarımıza yapmamalı ve onlara sadece Fethiyespor sevgisi aşılamalıyız. Çocuklarımızın TEK TAKIMININ FETHİYESPOR olması için çabalayalım, onların yanında Fethiyespor’dan başka takımların muhabbetini yapmayalım. Takımımız antrenmanlara başladı ve 15 Temmuza kadar Fethiye’de antrenmanlarına devam edecek. Çocuklarımızı akşam 19:00’daki antrenmana götürelim, girerken bir forma yada kaşkol alalım onlara. Antrenman sonu sahil bandında gezdirelim, onlar için özel ve güzel bir gün olsun Fethiyespor’la tanıştıkları gün. 40 gün sonra sezon başlayacak, çocuklarımızı 15 günde bir Fethiye Şehir Stadı’na götürmeye üşenmeyelim. Sürekli maça gelenler mutlaka çocuklarını da getirsin, maça gelmeyen bir komşularını çocuğuyla birlikte maça gelmeye teşvik etsin.

taraftar1980 öncesinde doğanlar için 1994-1995 sezonu şampiyonluğu, 1990 öncesinde doğanlar için 2005-2006 şampiyonluğu ve  2000 öncesinde doğanlar için de bu sene yaşanılan şampiyonluk çok özel ve Fethiyespor farkındalığı adına çok önemlidir. Birçoğumuz bahsettiğimiz şampiyonluklara giden yolda Fethiyespor’u keşfettik ve hepimiz gördük ki kendi memleketimizin, Fethiyespor’umuzun şampiyonluğunun verdiği tat bambaşka. Kimseye, ‘kalbinizden Fethiyespor dışındaki takımları sökün atın’ demek haddimiz de değil, böyle bir niyetimizde yok. Ama Fethiye’de yaşayan veya Fethiye’li olan herkese ‘artık 1. Takımınız Fethiyespor olsun’  diyoruz. Kalbinizdeki diğer takımın 1 formasını alıyorsanız, Fethiyespor’un 2 formasını almalısınız.  Kalbinizdeki diğer takım için 1 TL harcıyorsanız, Fethiyespor için 2 TL harcamalısınız. Ve çocuklarınıza sadece Fethiyespor sevgisi aşılamalısınız.

Bu noktada kulübümüz ve diğer kurumlar tarafından atılabilecek bazı adımlara da vurgu yapmak istiyoruz ve bu kapsamda naçizane 3 proje sunmak istiyoruz. Umarız kentimizin idari amirleri ve kulüp yönetimimiz bu sesimize kulak verirler.

PROJE -1 : ÖĞRENCİ TRİBÜNÜ 
İlk ve orta öğretim çağındaki gençlerimiz arasında ‘Fethiyespor’luluk Bilinci’ni arttırmak adına bir ‘ÖĞRENCİ TRİBÜNÜ’  oluşturulması faydalı olabilir. Aslında geçen sezon, evimizde hafta içinde oynadığımız Ünyespor maçında  ‘ÖĞRENCİ TRİBÜNÜ’nün provası yapılmıştı bir nevi. Yağmurlu bir havada oynanmasına rağmen, öğrenci kardeşlerimiz yenilenen kale arkası tribününü tamamen doldurmuşlar ve coşkuyla takımımızı desteklemişlerdi. Bu kale arkası tribün ‘ÖĞRENCİ TRİBÜNÜ’ haline dönüştürülebilir. Oluşturulacak öğrenci tribününe katılımı sağlamak amacıyla sembolik bir ücretle ( mesela 50 TL ) ‘öğrenci kombinesi’ çıkartılabilir. Hem özendirmek hem de tribünde görsellik sağlamak amacıyla, öğrenci kombinesi alana bir de forma hediye edilebilir. Öğrenci kombinesi daha çok Lise öğrencilerine yönelik olacaktır. İlçemizdeki liselerde görevli Beden Eğitimi Öğretmenleri vasıtasıyla öğrenciler bilgilendirilebilir. Gençlerin organize olmalarını sağlamak amacıyla, proje için okul ve sınıf temsilcileri belirlenebilir. Böylelikle kulüpten verilecek bir mesaj, Fethiye’deki tüm liselere ve sınıflara anında ulaşmış olur ve bu gençler arasında oluşacak kaynaşma, ileride tribünümüze aktif bir katkı sağlar. Maçlarda da Beden Eğitimi Öğretmenlerimizin öğrenci tribününde yer alması sağlanarak, öğrenci kardeşlerimiz, bilinçli bir taraftar olmaları yönünde desteklenebilir. Ailelerin güvenle çocuklarını maça göndermelerini temin için, öğrenci tribününe, öğrenciler dışında seyirci alınmaması, sadece anne ve yaşı küçük kardeşlerin bilet karşılığı (Bilet fiyatı düşük tutulabilir) bu tribüne  alınması gibi çözümler üretilebilir.  ‘Öğrenci Tribünü’ projesi ‘Fethiyespor’luluk Bilinci’ oluşturma yolunda kısa vadeli bir aksiyon olarak düşünülebilir.

PROJE -2 : MİSAFİR OKUL 
Kısa vadeli ‘Öğrenci Tribünü’ projesinden sonra, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibat kurularak, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın Fethiyespor’la tanışması için ‘Misafir Okul’ projesi devreye sokulabilir. Her maç birkaç ilköğretim okulu öğrencileri toplu olarak veya üst sınıflardan bazıları, talep olursa anneleri de, Öğretmenleri nezaretinde, Öğrenci tribününde misafir edilmek ve çocuklara atkı ve benzeri kalıcı materyaller, belki statta çekilecek bir resim hediye edilerek, çocukların hafızalarında kalıcı bir gün yaşatılır. O çocuklar ilerleyen dönemlerde mutlaka Fethiyespor’u takip edeceklerdir. Misafir okul projesi için gerekli ulaşım ihtiyacı Fethiye Belediyesi aracılığıyla sağlanabilir. Öğrencilere hediye edilecek materyaller ve resim için, davet edilen okulun bulunduğu mahalle/köy’den veya ilçe genelinden sponsor bulmak mümkün olacaktır.

PROJE -3 : OKUL SEMİNERLERİ 
Bir başka adımımız da ‘Okul Seminerleri’ olacaktır. Yine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü-Okul Müdürleri ve Beden Eğitimi Öğretmenlerimiz ile irtibat kurularak, İlçemizdeki Okullarda, Futbolcularımız-Teknik Kadromuz-Yönetim Kurulu Üyelerimiz’den oluşacak 3-4 kişilik heyetlerle, sempozyumlar düzenlenerek, stada gel(e)meyen öğrencilerimizin Fethiyespor’la tanışması sağlanacaktır. Bu sempozyumlarda da, tüm okula olmasa da, yapılacak çekilişle, sponsorlar tarafından sağlanacak forma-atkı ve benzeri materyaller çekilişle öğrencilere dağıtılabilir.

Türk futbol gündeminde U20 Dünya Kupası ve futbolcu altyapı sorunlarımız var. Unuttuğumuz bir konu da var aslında, futbolu güzelleştiren 2. ana hammadde yani taraftarlar.  Yukarıda sunduğumuz projelerin Fethiyespor taraftar altyapısı ile ilgili olup belki de gerçek meyvelerini görmemiz uzun vade gerektirecek. Bizler bu yüzden bu projeleri “80. YILDA 100.YIL PROJESİ” olarak dillendirmek istiyoruz. Ve taraftarımızın takımına daha çok sahip çıkabilmesi için  taraftar altyapımızı proje ve plan çerçevesinde inşaa etmemiz gerekiyor.

Fethiyespor gerek ekonomik olarak gerekse tribünsel olarak daha fazla destek bekliyor ve bunu da fazlasıyla hak ediyor. Ancak destek sadece beklenerek sağlanamaz. Ekonomik destek için bu desteği verebilecek insanların ayağına gidilmesi ve onların da kazançlı çıkacağını gösteren sunumlar yapılması gerek. Tribünsel destek için de özellikle gençleri tribüne çekebilecek projeler üretmemiz şart. İnsanları destek olmadıkları sebebiyle eleştirebilmemiz için önce biz üzerimize düşen adımları atmalıyız.

İmza : Fethiyespor1933

Projeler için eklemek istediğiniz ve/veya düzeltmek istediğiniz bir yer varsa lütfen aşağıdaki yorum kısmından bize yazınız. Böylece fikirleriniz herkese ulaşmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com