Hem tatilimizi bölgede geçirdiğimiz için hem de arkadaşlarımız @Turkeysforlife ekibininde etkisiyle Fethiyespor – Ünyespor maçına gitmeye karar verdik.

Stadı, yanında kurulan pazar nedeniyle daha önceden biliyorduk ve yanından çok geçmiştik, geçen Çarşamba oradaki ilk maçımıza gittik.

Fethiyespor+football+ground+TurkeyTatil modunda olduğumuz için, başlama vuruşuna kısa bir süre kala stada ulaştık, kendimize boş birer yer bulduk. Oturduğumuz yer ve etrafında çok canlı bir atmosfer vardı. Tribünün tamamı dolu ve seyirciler Fethiyespor’un özellikle son zamanlarda aldığı üstüste galibiyetler ve liderliğe yakın olması nedeniyle coşkuluydu. Üzerinde devasa Lacivert – Beyaz bayrağın dalgalandığı kale arkası tribününden yükselen muhteşem tezahüratlar ilk dikkatimizi çekenler oldu.

Bazen maç durakladığı zamanlarda bir kaç “yönetmen” tarafından idare edilen bu grubu ve tribün şovlarını izlemek oldukça eğlenceliydi. Çok geçmeden aralarına bizde katıldık. Bir taraf beyaz diyor, diğer tribün lacivert diye cevaplıyordu. Etrafımızdaki Türkler bizim orada olmamızdan ve onlarla beraber tezahüratlara eşlik etmemizden gayet hoşnutlardı. Zaman zaman bize ne diye tezahürat ettiğimizi ve sahadaki oyuncuları bile anlattılar.

Bu sırada sahada, Fethiyespor erken bulduğu bir golle Ünyespor’u baskı altına sokmuştu. Ama Ünyespor’da bir çok şanstan yararlanamadı ve Fethiyespor’un kalecisinin kusursuz kurtarışıyla devre 1-0 bitti.

Devre arası yiyeceklerinden bahsetmeden geçemeyeceğim, İngiltere’de yediğimiz börek ve çayın yerini burada taze ekmeğin içinde taze pişirilmiş lezzetli ızgara köfte ve ayran almıştı. Ayrıca patates cipsi ve kolanın yerine de çekirdek ve sudan oluşan bir kombinasyon oldukça popülerdi.

İkinci yarının tamamında Fethiyespor baskısını izledik, ama gol bulmakta sıkıntı çektiler; ta ki devrenin son 10 dakikasına kadar. O anlarda Ekrem Sarıçam, takımının ve kendinin ikinci golünü attı. Onur Okan’sa skoru 3-0’a getirmeyi başardı ve maç öyle bitti.

Taraftarlar oldukça coşkuluydu ve onlara şarkılarında ve tezahüratlarda eşlik etmekten keyif aldık. Buradaki canlı atmosfer, İngiliz Premier Lig’de izlediğimiz bir çok maçın tam anlamıyla tezadı gibiydi. Etrafımızdaki insanlar çok dost canlısı ve yardımseverdi, ayrıca tedavisi olmaz bir Sunderland taraftarı olarak kazanan takımın tarafından yer almaktan da keyif aldım. Yakınlarda başka bir Fethiyespor maçına daha gideceğime eminim ve umarım bu sezon bir üst lige çıkmayı başarırlar. Güzel bir günü güzelce bitirmek için, Fethiye Limanı manzaralı Boğaziçi restorana yollandık..

Blog: Mike Stores

[In English | Original]

While we were in the area on holiday we decided to attend the Fethiyerspor – Ünyespor match partly inspired by our friends @turkeysforlife.

We had walked past the ground many times as it’s near the market, but Wednesday’s match was the first time wed been to a game.

Because we were in holiday mode we turned up just before kick-off but we were quickly ushered in to the free stand.

There was a really lively atmosphere as we found a seat the in the packed stand and the crowd was buzzing with anticipation as Fethiyespor were on a great winning run and near the top of their division.

The first thing we noticed was the tremendous support, there was constant chanting and signing from the ‘home end’ behind the goal and there was a huge navy and white flag flying above it.

We noticed that the chanting was orchestrated by a couple of ‘conductors’ and in the quieter moments it was almost just as entertaining to watch the crowd and the action off the pitch.

We quickly began to get the hang of the chanting and soon we were joining in and shouting: ‘Beyaz’ (White) in response to ‘Lacivert’ (Dark blue) from the other stand. The Turkish people near us were amused by our joining in with the chanting and chatted to us for the rest of the match explaining some of the chants and ponting out the star players.

On the pitch, Fethiyespor scored an early goal and put Ünyespor under a lot of pressure the wide players having success down both flanks.

However, Ünyespor had their chances too and an excellent save by Fethiyerspor’s keeper just before half time to kept the score at 1 – 0.

I have to mention the half time snacks, instead of the pie and a cup of tea we’d have in England we had delicious just cooked köfte in fresh bread and ayran (yoghurt drink). We also noticed that instead of crisps and coke you could have a pack of sunflower seeds and a bottle of water.

Fethiyespor dominated the second half but struggled to build on their lead until about 10 minutes from the end when Ekrem Sarıçam scored his second goal of the game. Onur Okan completed the scoring just before the end of the game.

Final score 3- 0 to Fethiyerspor.

The crowd was so enthusiastic and it was fun to join in with the chants and the songs, the lively atmosphere was a real contrast to some of the English premier League games I’ve been to. People around us were so friendly and we really enjoyed the experience and as a long suffering Sunderland fan it was nice to watch a winning team! I’m sure we’ll go to another Fethiyespor match soon and I hope they manage to achieve promotion at the end of the season.

To finish off a great day, we went for drink and tatlı (dessert) in Boğaziçi restaurant, one of our favourites overlooking Fethiye harbour.

Blog : Mike Stores

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com