PTT 1. Ligin yayıncı kuruluşu olan TRT’nin CANLI YAYIN politikası bu senede sorun olmaya devam ediyor. Aslında TRT tüm maçlara CANLI YAYIN ekibi gönderiyor. Ama bazı haftalar 4, bazı haftalar 3 maç TRT SPOR WEBTV üzerinden yayınlanıyor.  TRT SPOR WEBTV sadece internet üzerinden yayın yapıyor ve izlemek için mutlaka bir bilgisayar gerekiyor. Ayrıca sık sık yayının donması da cabası. Bu nedenle haklı olarak tüm taraftarlar takımlarının maçlarının TRT SPOR WEBTV yerine, Tv’den (TRT SPOR’dan) yayınlanmasını talep ediyor. Taraftarların izleme kolaylığı yanında işin kulüpler açısından ekonomik bir boyutu da var. Şöyleki kulüplerin, TV üzerinden yayınlanan maçlarda ki reklam gelirleri ile, TRT SPOR WEBTV üzerinden yayınlanan maçlarda ki reklam gelirleri arasında da ciddi farklar bulunmakta. Tabiki reklam gelirlerinde ciddi payı ev sahibi takım alacağı için, kendi evinde oynanan maçların Tv’de yayınlanmış olması da önemli bir kriter.

Bu noktada, maçların TV’den yayınlanması için hemşehricilik bağları ve SİYASETin devreye girdiği sık sık dillendiriliyor. Bir 1. Lig maçının TV’den yayınlanması için BAKAN’ların devreye girdiği ve etkili de olduğuna inanmak istemiyoruz ama maalesef realite bu iddiaların doğruluğunu ortaya koyuyor. Kulüplerin resmi sitelerinde, ‘x maçın TRT SPOR’dan yayınlanması için verdiği katkılardan dolayı x BAKANımıza teşekkür ederiz’ tarzı açıklamalar, transfer dönemlerinde BAKANların katılımıyla yapılan imza törenleri dahi görmek mümkün oluyor. Tüm bu karmaşayı önlemek ve takımlar arası bir adaletsizlik olmaması için sezon öncesi TRT’yi tüm maçları Tv’den yayınlamaya davet eden bir kampanya (http://www.fethiyespor1933.com/ptt-trt-elele-tum-maclar-tvde-6063-fethiyespor1933 ) başlatmıştık ama olumlu bir cevap alamadık. Tüm maçların Tv’den yayınlanması mümkün olamıyorsa –ki bizce mümkün- her takımın tv’den ve webtv’den, eşit sayıda maçının yayınlanması için çaba gösterilmesi gerekir. Bu eşitlik sağlanamayınca spekülasyonlar kaçınılmaz oluyor.

Spor & Siyaset ve TRT üçgeninde ortaya atılan iddiaların, TRT’nin Canlı Yayın takviminde siyasi etkilere maruz kalıp kalmadığının, TRT Genel Müdürü ve TRT’den Sorumlu Devlet Bakanlığınca, kamuoyunu tatmin edecek açıklamalarla aydınlatılması gerekiyor. Tüm bu spekülasyonları bitirmek adına, TRT’nin tv/webtv dağılımındaki, kriterlerini açıklaması faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.

Gelelim Canlı Yayınlardaki tv/webtv dağılımına. Hafta sonu oynanacak 7. hafta maçlarının yayın programı da gözetilerek, takımların tv/webtv yayın dağılımı aşağıdaki şekilde gerçekleşmiş olacak.

trt web tv

Tabloyu yakından incelediğimizde Orduspor’un 6 maçının da Tv’den yayınlandığını görüyoruz. Adanaspor, İstanbul Bşb, Samsunspor ve Manisaspor’un sadece 1 maçları Webtv’den yayınlanmış, diğer tüm maçları Tv’den yayınlanmış. Buna karşı Fethiyespor’un sadece 1 maçı TV’den yayınlanmış. Bucaspor, Denizlispor ve Şanlıurfaspor’un ise sadece 2 maçı TV’den yayınlanmış.

Evindeki (E) maçları ayırarak analiz yaptığımızda Balıkesirspor 4 maçının 4’ü, Orduspor, Tavşanlı Linyitspor, K.Maraşspor ve 1461 Trabzon’un 3’er maçının hepsi TV’den yayınlanmış. Bu takımlardan çoğunun statlarında ışıklandırma olmadığı için bir nevi ödüllendirilmişler. Türkiye’de kendi kaynaklarıyla stadı ışıklandırılan ilk ilçe takımı Fethiyespor’a ise TRT ödül vermiş ve Fethiye’deki hiçbir maçı TV’den yayınlamamış. Halbuki maçlardan ikisi cezalı maçlardı ve Fethiyeli kadınlan ve çocukların bir takıma nasıl 90 dakika boyunca fairplay içinde desteklediğini tüm Türkiye’ye izletme fırsatını TRT tarafından engellemiş olundu. Ayrıca Şanlıurfaspor’un 4 iç saha maçı da TV’den yayınlanmamış.

Deplasman (D) maçlarını dikkate aldığımızda Ordu, Adana, İBB, Samsun, Manisa ve Bolu’nun tüm dış saha maçları TV’den yayınlanırken, Kahramanmaraşspor’un hiçbir dış saha maçı TV’den yayınlanmamış.

Ortaya çıkan Tv/Webtv dağılımına baktığımızda, tv/webtv seçimi yapılırken objektif kriterler gözetildiğine dair bir veri bulamıyoruz. Her ne kadar mantıklı olmasa da, tek kriter, sahasında ışıklandırma bulunmayan takımların kendi evindeki maçların saat 16:00 veye 17:00’de oynatılarak Tv’den yayınlanması. Bunun dışında neden üst üste aynı takımların maçlarının Tv’den yayınlandığının mantıklı ve objektif bir  izahını bulmak mümkün olmuyor. Ne puan cetvelindeki sıraya, ne de şehrin nüfusuna bakarak da, bir sonuca varmak mümkün değil. Kamuoyuna deklare edilmiş objektif kriterler olmayınca da spekülasyonların önüne geçmek mümkün olmuyor.

Yayıncı kuruluşun Devlet Televizyonu olması; salt reyting kaygısı gözetmeksizin, her türlü spekülasyondan ve dış etkiden uzak bir şekilde, tüm takımların maçlarını eşit şekilde yayınlaması yönünde bir beklenti oluşturuyor. Ancak ortaya çıkan tablo bu beklentileri karşılamaktan çok uzak.

Son olarak takımımız adına bir ayrıcalık beklemediğimizi, sadece tüm takımlara eşit mesafede olunmasını ve adaletli bir yayıncılık yapılmasını beklediğimizi belirtmek istiyoruz. Ayrıca, maçlarının çoğu tv’den yayınlandığı için, şu an sessiz kalmayı tercih eden takımlara ve taraftarlarına da seslenmek istiyoruz. Adaletsizlik lehinize iken susarsanız, bir gün işler sizin aleyhinize dönerse konuşma hakkınız olmaz. Umarız biz erken konuşmuş oluruz ve sezon sonu tüm takımların, mümkün olabilecek eşitlikte maçı, tv’den ve webtv’den yayınlanmış olur.

İmza:
LOGO uzun
Önemli : Yazının linkini koymak şartıyla bu yazıyı blog sitenize kısmen veya tamamını ekleyebilirsiniz.

“Spor & Siyaset ve TRT” için 2 cevap

  1. turcan dedi ki:

    neden taraflı yayıncılık be fethiyenin maçını wep tv de değil tv de seyretmek istiyorum yayınlamayacaksanız yerel tv ye verin

  2. ptt1lig dedi ki:

    kesinlikle doğru bir tespit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com