Fethiyesporvb    besiktas_logo_250x

ŞEHİT Fethi Bey, uzun adıyla, Şehit Yüzbaşı Teyyareci Fethi Bey. Türk Havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve ilk hava şehidimiz. Fethiye isminin kaynağı. Beşiktaş’ın kurucularından. Havacılık, Fethiyespor ve Beşiktaş’ı  yan yana getiren kişi.

27 Şubat 2014 tarihinde, şehadetinin 100. Yılında, Fethiye’de kendi heykeli önünde anıldı Şehit Fethi Bey. Belki de 100 yıl geçtikten sonra ilk kez, Fethiyespor , Beşiktaş ve Havacılık dünyası bir araya geldi, bu 100. Yıl anma töreninde.

Hem havacılık camiasında, hem Beşiktaş camiasında hem de Fethiye’de, günlerce sürecek törenler ve etkinliklerle anılması gereken Şehit Fethi Bey, bu güne kadarki en görkemli ama yine de sade bir törenle anıldı.

1

Şehit Fethi Beyin vefatının 101. Yılından itibaren uygulanabilecek, bir dizi etkinlikten bahsetmek istiyoruz. Etkinliklerin startı, futbol liglerine ara verildiği ve takımların mevsimsel sebeplerle genelde güneyi tercih ettiği ocak ayında, Fethiye’de düzenlenecek, Şehit Fethi Bey Kupası ile verilecek. Fethiyespor ve Beşiktaş kulüpleri bu kupanın daimi katılımcıları olmalıdır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün programı yoğun olsa da, kendi kurucularından olan Şehit Fethi Bey için, mümkün olduğunca fedakarlık yapacaktır diye düşünüyoruz. Kupaya uluslararası nitelik kazandırılarak, havacılıkla anılan şehirlerin takımlarının katılması ve bir hava yolu firmasının kupaya sponsor olması sağlanabilir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı da bu etkinliğe katkı verebilir ve kupanın açılış veya kapanışı esnasında Türk Yıldızları gösterisi düzenlenebilir.

Ocak ayında, Şehit Fethiye Bey Kupası ile başlayacak etkinlikler, 27 Şubat tarihine kadar, Havacılık ve Şehit Fethi Bey temalı sempozyum, çalıştay gibi bilimsel programlarla desteklenerek devam eder ve 27 Şubat tarihinde, çok geniş katılımlı bir anma töreni ile son bulur.

2

Bu etkinliklerle, Şehit Fethi Bey, Fethiye’ye isminden sonra, futbol turizminden hatırı sayılır bir pay ve bir Havacılık ve Uzay Fakültesi  de kazandırabilir. Yapılacak sempozyum ve çalıştaylarda, bu iki nokta üzerinde yoğunlaşılabilir. Tabii ki bizim önerilerimize ek veya tamamen farklı başkaca fikir ve önerilerde olabilir.

Amacımız şehrimize ismini veren, ilk hava şehidimiz Fethi Bey’in, hak ettiği şekilde anılması ve bu anma etkinliklerinin geleneksel hale getirilerek, ilelebet devam etmesi. Bu amaca dönük eylem planlarımızı zaman içinde sizlerle paylaşacak ve desteğinizi isteyeceğiz.

3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com