Ülkemizde futbol deyince akla maalesef ‘3 büyükler’ gelir önce. Milyonlarca insan hayatında hiç canlı izlemediği ve muhtemelen izleyemeyeceği takımlara gönül verdiğini zanneder. O takımların yakaladığı başarılarda, bazen kulübün ürünlerini almak dışında, hiçbir katkısı yoktur. Ama mirasyedi bir evlat gibi, katkı vermediği başarılardan kendine pay çıkarır, katkı vermediği başarılarla mutlu olduğunu zanneder. Burada amacımız kimseyi suçlamak değil, bizlerde hemen hemen aynı yollardan geçtik/geçiyoruz. Küçükken bizleri yönlendirenler olmadığı için bizlerde aynı takımlara gönül verdik muhakkak. Ama gelinen noktada artık hepimiz şehrimizin takımına da mutlaka destek olmalıyız. Bu yazının amacı, gelecek nesillere bu konuda erken yol göstermek için çaba harcamak. Fethiye’miz bu konuda şanslı şehirlerden ama tabii ki yeterli değil. Merkez nüfusun 80.000’in üstünde olduğu Fethiye’mizde her maç stadımız tam dolu olmalı. En az 3-4 bin kombine, 10.000 forma satılmalı. Bu rakamlar hayal gibi gelebilir ama bu potansiyel fazlasıyla var Fethiye’mizde.

Batı Avrupa ülkelerine geçince durum değişmektedir. İnsanlar egolarını tatmin etmek için ‘büyük’ takımların peşinden gitmek yerine, yaşadıkları şehirlerin takımlarıyla bütünleşirler. 60 bin nüfuslu bir İspanyol şehrinde (Villarreal ) 20 bin kombine satılması ve 25 bin kişilik stadın her maç dolu olması bundandır. Yaşadığımız yerdeki takımın oynadığı futbolun kalitesi, Süperlig kadar iyi olmayabilir fakat ulaşılabilirdir bizim için. Uzaktakiler hayranlık yaratabilir ama ulaşabildiği şeylerdir insanı mutlu eden.

Fethiye özeline geçtiğimiz zaman da, manzara Türkiye genelinden farklı değildir. Fethiye’de yaşayıp, hayatında Fethiyespor maçına gitmemiş bir çok sözde ‘futbolsever’ olması muhtemeldir. Yine 100 küsur TL vererek başka takımların birkaç formasını aldığı halde, şehrinin takımının formasına 40 TL vermeyi zul gören çok insan vardır. Bu kişiler için futbol başarı ve şampiyonluktan ibarettir. Kuru bir ‘memleket milliyetçiliği’ değil tabi istediğimiz. Sadece insanların hazıra konmak yerine, parçası oldukları, katkı verebildikleri, şeylerle daha mutlu olacağına inanıyoruz.

Futbol sadece başarı, şampiyonluk değil, bir yaşam biçimidir. Maçların çoğunun sonbahar/kış döneminde olduğunu da düşünürsek,  Fethiye’de 15 günde bir Pazar günleri 3 saatini ayırıp, ailece Fethiyespor maçına gitmek farklı bir heyecan olacaktır.  Maçını izlediğiniz takımın hangi ligde oynadığı veya bulunduğu ligde kaçıncı sırada olduğunun bu kadar önemli olmaması gerekir. Bir Pazar günü eşinizle, çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla toplanıp, ortak bir amaç uğruna bir ortamda bulunmak, birlikte tezahürat yapmak da güzeldir. Kış sezonunda, bir Pazar günü,  Fethiye’de Fethiyespor maçına gitmekten daha cazip bir alternatif de yoktur, bir futbolsever için. Ama statlarda çok küfür/kavga oluyor diyenler varsa, bu sezon hiç Fethiyespor maçına gitmemişler demektir. Çünkü bu sezon Fethiyespor Centilmenlig’de de liderliğe oynamış ve Centilmenlig şampiyonu olmuş bir takım. Bu nedenle eşinizle, çocuğunuzla Fethiye Şehir Stadına gelmenizde hiçbir mahsur yoktur.

Önümüzdeki sezon Fethiye halkından beklentimiz, televizyonda hangi takımı izlerlerse izlesinler, 15 günde bir 3 saatlerini ayırıp, Fethiye Şehir Stadında, kulüpten edindikleri forma ve atkıları ile yerlerini almaları ve sonuç ne olursa olsun, 90 dakika boyunca Fethiyespor’a destek olmaları. Geçmiş alışkanlıklarını bir kenara bırakıp, bu sene tüm enerjilerini Fethiyespor’a vermeleri. Sezon başından itibaren işyerlerini evlerini Fethiyespor bayraklarıyla donatmaları.  Forma ve atkı olayı çok önemli, Avrupa’dan bir maç izlerken hepimiz imreniriz, tüm stat aynı renktedir. Tüm stat lacivert&beyaz olursa, inanın ertesi gün gazetede göreceğiniz bir tribün resmi çok hoşunuza gidecek. Bu nedenle hem stadımızı dolduracağız, hem de bunu yaparken üzerimizde lacivert&beyaz formamız ve atkımız olacak.

Tüm bunların sonunda takımımız sezona iyi bir başlangıç yapamayabilir veya sezon sonunda şampiyon olamayabilir. Şampiyonluk başarı her şey değildir, önemli olan, şampiyonluğa giden yolda, takımımızla birlikte kazanıp, birlikte kaybetmek, onlarla birlikte sevinip üzülebilmek. Ama sezon sonunda sizin de parçası olduğunuz takım şampiyon olursa, onun tadı da hiçbir şeye benzemez bizden söylemesi.

İmza : Fethiyespor1933.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com