http://vimeo.com/97861075

vietnam

Hepimizin hayatında dönüm noktaları vardır. Büyük çoğunluğumuz o dönüm noktalarında risk almak yerine garanti olan seçeneğe yönelir ve sıradanlaşır gideriz. O öyle yapmadı, İnşaat Mühendisliği yaparak hayatını şantiyelerde geçirmek yerine, tutkusunun peşinde denizlere attı kendini.

Fethiye’de, Türkiye ve Asya şampiyonluğu kazanmış bir sporcu olması ve şimdi onunla röportaj yapıyor olmak son derece gurur verici bir şey. Özellikle videolarını (http://vimeo.com/97861075 ) izleyince, bu spordan çok bir sanat ve Taner Aykurt da bu sanatı muhteşem icra ediyor. Fethiye’deki bu tarz değerlere sahip çıkarsak, onların yetiştireceği yeni sporcularla çok güzel yerlere gelmemiz mümkün olacaktır.

1-Öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz?

Adım Taner Aykurt, Fethiye Karagedik doğumluyum, ilk öğrenimimi Karagedik’te tamamladım, orta öğretimime Atatürk Orta Okulu ve Fethiye Lisesinde devam ettim ve Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1999 yılında mezun olarak yüksek öğrenimi tamamladım, hala hazırda Muğla üniversitesi BESYO Rekreasyon bölümünde yüksek lisans yapmaktayım.

2-Hiç bilmeyenler için kısaca Sörf ve çeşitleri hakkında bilgi verebilir misin?

Sörf itici-çekici bir güç ve su üzerinde bu gücü kullanarak ilerlememizi sağlayan bir tahta ile yapılır. Günümüzde de sörf dalları kullanılan itici gücü ve bu gücü yakalama şekline göre en eski olan dalga sörfü(dalganın itici kuvveti ile yapılan), rüzgar sörfü (rüzgarın itici kuvvetini tahtaya bağlı bir yelken ile yakalandığı sörf dalı ) ve uçurtma sörfü (rüzgarın kuvvetini büyük uçurtmalarla ve bu uçurtmanın ipleri vasıtasıyla boarda aktarıldığı sörf dalı )

 2013Sampiyonluk

ya inşaat mühendisi olarak kariyer yapıp sıradan ama garanti bir hayata sahip olacaktım yada…

3-Sörfle tanışmanı bize anlatabilir misin? Sörfe başlarken bu noktalara geleceğini hayal etmiş miydin?

1988 yılında sörf dallarından rüzgar sörfü ile Fethiye’nin Çalış Plajında tanıştım. O yıllarda Ağabeyim Şener Aykurt’un güzel Fethiye’mize tatile gelen yabancı arkadaşları rüzgar sörfü malzemeleri bırakmıştı, böylece ilk rüzgar sörfü eğitimimi ağabeyimden aldım. Sonrasında bu iş benim hayatımın tutkusu oldu, bütün günü sörf üzerinde geçirdiğim zamanlar oldu, 1992 yılında su sporları okulunda çalışmaya başladım. 1995 yılında Şener, Yener ağabeylerim ve kız kardeşim Bengül Aykurt ile birlikte çalıştığımız su sporları şirketinin rüzgar sörfü bölümünü devraldık.1996 yılında ise Fethiye Surf Center’ın şu anda bulunduğu yerde kendimize ait ilk okulumuzu açtık.

1998 yılında Fethiye Surf Center’a uçurtma sörfü denemek için 45-50 yaşlarında bir İngiliz-Peter geldi ve ilk uçurtma sörfü ile tanışmam bu zamana denk gelir. Kendisi de herhangi bir eğitim almamış fakat bütün kış eğitim video kasetleri izlemiş. maalesef onun için sadece video kasetleri izlemek bu sporu yapabilmesine yeterli olmadı. Ben denemek istedim, Peter bana karada yarım saatlik uçurtma kontrol bilgisi anlattı sonra denizde tahtayı ayağıma takmama yardımcı oldu ve board üzerinde ilk 50 metremi ilk denememde gerçekleştirdim ve o an içimden geçenler : ‘’işte benim sporum budur’’ oldu.

İlk başlarda bir hobi, sonrasında yazları okul harçlığımı kazandığım bir imkan ve üniversiteyi bitirdikten ve askerliğimi yaptıktan sonra bir yol ayrımına geldim ya inşaat mühendisi olarak kariyer yapıp sıradan ama garanti bir hayata sahip olacaktım yada halihazırda alt yapısını yaptığımız okulu devam ettirip rüzgar sörfü, uçurtma sörfü eğitmenliği yaparak hayatımı geçirecektim. Ben tabi ki de sıradan olanı seçmedim… Öncelikle 2001 yılında Fethiye’deki okulu Ağabeyim Yener Aykurt’a bırakarak Alaçatı’ya gittim. Burada bir sörf okulunda rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü eğitmenliği yaptım. Aynı yılın kış sezonu için dünya çapında sörf okulları olan Club mistral bünyesine uçurtma sörfü eğitmeni olarak katıldım ve bu mesleği yaz-kış yapabilme şansını yakaladım. Club mistral ile kışları mısır, Venezuella, Cape Verde gibi yerlerde çalıştım ve yazları Fethiye Sörf Center’ de yani kendi okulumuzda eğitimlerimize devam ettim. 2008-2013 yılları arasında kışları Filipinlerin Boracay adasında eğitmenlik yaparak geçirdim. 2011 yılında Gökova’da 2. Şubemiz Kitextreme-Turkey okulunu açtık. Bu yıllar içinde defalarca Kitesurf Şampiyonu oldum, halen 2013 Uçurtma sörfü Freestyle Şampiyonluğum devam etmekte J yurt dışında da yarışmalara katıldım,2011 yılında takip ettiğim Kite Asia Turunda Freestyle dalında 2. ve Course Race (parkur yarışı ) dalında 1. Olarak Asya şampiyonluğunu aldım.

Bu yıllar içerisinde özellikle Fethiye Çalış plajında ağabeyim Yener Aykurt ile beraber yüzlerce sporcu yetiştirdik, bu sporculardan birçoğu eğitmen oldu, kendi okullarını kurdular ve şuanda beraberce Türkiye’de bu sporun geleceğine yön veriyoruz.

Sörf sporuna ilk başladığımda tabi ki bu noktalara gelebileceğimi hayal etmemiştim ama tutku ile bir amaca bağlanınca başarının kaçınılmaz olduğunu yaşayarak tecrübe ettim.

 

ayakta duran herkes bu sporu yapabilir

4-İdeal, Sörfe başlama yaşı nedir? Kaç yaşına kadar üst düzey olarak devam ediliyor?

İdeal başlama yaşı yerine yüzmeyi iyi derecede bilmesi ve en az 30 kg olması şartını arıyoruz. Bu şartları taşıyan çocuklar velilerin izniyle bu spora başlayabiliyorlar. Ben mesela kendi yeğenim İlhan Aykurt ile ilk eğitimlere 5 yaşındayken başladım, karada beraber küçük uçurtmalarla çalışmalar yaptık ve onu kendi boardumda (tahta ) gezdirerek bu spora ilgi duymasını sağladım. Geçen sene 7 yaşında ilk defa kendi başına yapabilecek seviyeye geldi.

Bu spor için herhangi bir üst limit yok,önemli bir sağlık problemi olmadıkça ayakta duran herkes bu sporu yapabilir, çünkü bu spor güç gerektiren bir spor değil, uçurtmadan gelen kuvveti vücut ağırlığı ile dengeliyoruz ve kollar sadece uçurtmayı yönlendirme amaçlı kullanılıyor. Aslına bakarsanız ben günde 8 saat uçurtma sörfü yapsam günde 8 saat ayakta durduğumdan daha az yorulacağıma inanıyorum. Çünkü ayakta dururken vücudun bütün ağırlığını kaslarımız ve iskelet sistemi taşıyor fakat kite yaparken bu ağırlığın büyük bir bölümü uçurtmadan gelen kuvvet tarafından karşılanıyor .

 

5-Uçurtma sörfü, kitesurf, kiteboard gibi isimler duyuyoruz, bunların hepsi aynı dal mı oluyor?

Bu spor ilk başladığında sörf tahtaları kullanıldı bu nedenle kite-surf Türkçe karşılığı uçurtma-sörf olarak adlandırıldı. Daha sonraki yıllarda sörf boardunun yerini snowboard a benzeyen boardlar aldı bu nedenle isminde kite-board yani uçurtma-tahta olarak bir değişiklik oldu. Şuan sörf boardu benzeri boardlar ile uçurtma kullanılarak dalga içinde yapılan dalına kitesurf, snowboard benzeri 2 yöne gidebilen boardlar ile yapılan dalına kiteboard deniliyor…bu ince detay dışında bu iki terimde birbiri yerine kullanılıyor…bizde dilimize uygun olarak uçurtma sörfü terimini yerleştirmeye çalışıyoruz.

taner-yener kite 06.08.2007 104

6-Uçurtma sörfü ile rüzgar sörfü arasında benzer ve farklı yönler nelerdir? İkisi arasında önce şuna başlanır gibi bir ilişki var mıdır?

İkisi tamamen farklı sporlar fakat en önemli  ortak yönleri ikisinin de rüzgar kuvvetini kullanarak ilerlemesi, bu iki spor da rüzgara bağımlı su sporlarıdır.

7-Uçurtma sörfü yarışlarında derecelendirme neye göre yapılıyor, yarışlar hakkında bize bilgi verebilir misin?

İki ana temel kategori var :

-Freestyle kategorisi-Fikstür çekimi yapıldıktan sonra genelde yarışmacılar 2 şer 2 şer suda belirlenmiş yarış alanı içinde yapabildikleri Freestyle hareketleri 7 dakika gibi bir zaman dilimi içerisinde gösterirler ve hakemler yapılan bu hareketlere göre puan vererek kazanı belirlerler, kazanan bir üst tura çıkar elenen kaybedenler grubuna düşer. İlk tur elemeler bittikten sonra kaybedenler grubu arasında 2. Tur yarışlar başlar ve kaybedenler grubunun lideri ilk tur lideri ile yarışır, ilk tur lideri galip gelirse şampiyon ilan edilir, yenilirse tekrar yarışırlar kazanan şampiyon olur.

-Parkur yarışı (course race) bu dal yarışmada ise bütün yarışmacılar aynı anda başlıyor ve su üzerinde belirlenmiş parkur etrafından ilk dolaşıp bitiş çizgisini geçen birinci oluyor.

8-Dışardan bakılınca sörf pahalı bir spor gibi algılanır, gerçekten öyle midir?

Sörf ilk yatırımı maliyetli bir spor fakat uzun vadede bakılınca tenisten daha uygun bir bütçe ile yapılabilecek bir spor.

9-Sen aynı zamanda bir İnşaat Mühendisisin. Öncelikle sörfle eğitimi bir arada götürmek zor oldu mu? Ve mühendisliğin sörf yaparken sana bir katkısı oluyor mu?

Ben dönüm noktasında inşaat mühendisliği kariyerimi bir kenara bırakmak zorunda kaldım, aksi takdirde sörf benim için sadece hobi olarak kalabilirdi. İnşaat mühendisliği altyapısının katkısı çok büyük oldu, statik ve dinamik kuvvetleri iyi bilmek birçok konuyu kolaylıkla anlamamı ve öğrenmemi sağladı şimdilerde de kolaylıkla öğretebilmemi sağlıyor.

 

şuanda bu spor Çalış plajında yapılamaz hale getirilmiştir.

10-Türkiye’de ve uluslararası yarışlarda bir çok şampiyonlukların ve  derecelerin var,aynı zamanda milli sporcusun ve Fethiye’mizi  her platformda temsil ediyorsun, bu süreçte Fethiye’de sana destek veren birileri oldu mu? En son geçen sene, Akyaka’da yapılan Türkiye Kiteboard Şampiyonası’nda, Erkekler Freestyle yarışlarında Türkiye Şampiyonu oldun, şampiyonlukların sonrası ilgi nasıl oluyor?

Belki bu birazda benim eksikliğimden, kendimi yeterince tanıtıp anlatamamamdan kaynaklanıyor fakat Fethiye’de çok tanınan ve kazandığı başarıları bilinen birisi değilim.  Fethiye’de bana bu süreçte destek olan birileri olmadı. Aksine uçurtma sporunun Türkiye’de başladığı Çalış plajındır ve o yıllarda su üzerinde geniş alanları kullanabiliyorduk, ilçe sportif kurul tarafından belirlenen sörf parkurumuz genişti ama özellikle son yıllarda sahilde restaurant tarzı işletmelerin kendi önlerinde yüzücü alanları oluşturmaları ile bu alan gittikçe daraltılmış ve şuanda bu spor Çalış plajında yapılamaz hale getirilmiştir. Biz destek beklerken maalesef bu sporun rahat ve güvenli bir şekilde yapabileceğimiz, sporcu yetiştireceğimiz alan kalmamıştır.

11-Fethiye’de amatör sporlarda yaklaşık 2.200 sporcusu olan bir Fethiye Belediye Spor Kulübü var.  Bu kulüpten sana yeni sporcular yetiştirmen şartıyla bir sponsorluk teklifi gelse nasıl bakarsın?

Yılların verdiği tecrübeyi yeni nesillere aktarabilmek en önemli görevlerimden biridir, bu nedenle akademik kariyer yapma kararı alıp şuan spor akademisinin rekreasyon bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Böyle bir teklif gelirse tabiki hayır demem.

12- Uçurtma sörfü şu an olimpik bir spor dalı değil ancak 2016 Rio Olimpiyatlarında uçurtma sörfünün de olimpik bir dal olma ihtimali konuşuluyordu, son durum nedir? 2016 Rio Olimpiyatlarında bir Fethiye’linin madalya mücadelesine tanık olabilecek miyiz?

Maalesef 2016 Rio olimpiyatlarına rüzgar sörfü çıkartılarak alındı fakat sonra rüzgar sörfü camiasının güçlü lobisi ile tekrar rüzgar sörfü geri alındı, sonuç olara Rio olimpiyatlarına katılma şansımızı da yitirdik. Ama 2020 yılı olimpiyatlarına alınması yüksek ihtimal. Tabiki benim o olimpiyatlara katılma şansım yaş itibariyle düşük fakat şuan başlayacak bir sporcu 2020 yılına kadar derece alabiliecek seviyeye gelebilir. Yani sporcu yetiştirmenin tam zamanı 😀

13- Sörf artık aynı zamanda iş senin için. Çalış plajının bitiminde, Kocaçalış mevkiinde, kardeşlerinle işlettiğin bir sörf okulunuz var. Bize biraz da Fethiye Sörf Center’dan bahseder misin?

Çalış plajındaki sörf okulumuzun benim hayatımda önemli bir yeri vardır. Bu plaj Türkiye’de uçurtma sörfü sporunun başladığı nokta diyebiliriz. Buradaki faaliyetlerimiz 1996 yılından beri devam etmektedir. Halen Çalıştaki okulumuzda misafirlerimize rüzgar sörfü, uçurtma sörfü ve katamaran eğitimleri verilmektedir.

 

10 öğrenciye ÜCRETSİZ uçurtma sörfü eğitimleri vermek gibi bir projemiz vardı fakat şuan askıya aldık, özellikle Çalış plajımızda bu sporun yapılabileceği bir alan kalmamıştır.

14-Sörf senin hayatın dersek yanılmayız sanırım. Bunu bir taraftan da bir sosyal sorumluluk projesi gibi görüp, Fethiye’den yeni şampiyon sörfçüler çıkarmak gibi misyon edinmeyi düşünüyor musun? Ya da böyle bir faaliyet zaten varsa detaylarını bize anlatır mısın?

Sosyal sorumluluk projesi olarak ilk ve orta öğretimden 10-12 yaş grubu öğrencileri arasında istekli öğrenciler arasında spora yatkın olanlarının testler ile seçildikten sonra 10 öğrenciye uçurtma sörfü eğitimleri vermek gibi bir projemiz vardı fakat şuan askıya aldık, özellikle Çalış plajımızda bu sporun yapılabileceği bir alan kalmamıştır, bu alan olmadan sporcu yetiştirmek de maalesef mümkün değil.

15-Profesyonel düşünmeyenler için, Uçurtma sörfü yada rüzgar sörfü yapmanın bir yaşı var mıdır? Her yaştan, her fiziki özellikten insan rahatlıkla sörf yapabilir mi? Mesela ben 35 yaşımda sörf öğrenmek istesem zorlanır mıyım?

Bu sporların yaşı yok, hiçbir zaman geç kalmış değilsiniz, ben Allah izin verirse bastonla yürürken bile kite yapabileceğime inanıyorum.

 

yeterli destek ile Türkiye Şampiyonalarının Fethiye’de yapılmaması için bir sebep yok.

16-Sörf deyince genelde Çeşme, Alaçatı gibi yerler akla gelir. Fethiye parkuru Türkiye şampiyonları ve uluslar arası yarışlar için uygun mu? Fethiye’de bu tarz yarışlar oluyor mu?  Olmuyorsa bu yarışları çekebilmek için neler yapmak gerekiyor?

Bu tarz yarışlar için güçlü sponsorların destekleri çok önemli, en basit örneği rüzgarı her zaman olmayan Kilyos sahillerinde yıllarca Dünya şampiyonaları organize edildi, yeterli destek ile Türkiye Şampiyonalarının Fethiye’de yapılmaması için bir sebep yok.

17-Sörfün günlük hayata etki eden yanları var mıdır?

Sörfe başlayan birisi hayat tarzını tamamen değiştiriyor, o anlamda sörf çok tutku dolu bir spor. En basitinden sörf yapan birisi için sahilde oturup güneşlenmek mümkün olmuyor, sahile geldiğiniz zaman hemen gözleriniz rüzgarı arıyor, rüzgarı hissetmek istiyorsunuz.

 DSC_9192

Son olarak senin eklemek istediğin bir şeyler varsa onları alabiliriz.

Bana Fethiye’nin başka bir değeri olan Uçurtma Sörfü ve Rüzgar Sörfünü halkımıza tanıtma fırsatı verdiğin için çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir