ESKİŞEHİRSPOR TARİHİNDE BİR FETHİYELİ: MEHMET AZİZ BOLEL

Futbol hayattır sözü, Ziraat Türkiye Kupasındaki Eskişehirspor-Fethiyespor eşleşmesi ile, bir kez daha gerçekten öyle dedirtiyor. Eskişehirspor tarihinde Fethiye’nin önemi çok büyük. Eskişehirspor’un kurucu Başkanı Merhum Mehmet Aziz Bolel bir Fethiyeli. Mehmet Aziz Bolel 1917 yılında Fethiye/Kayaköy’de doğmuş bir hemşehrimiz.

Aziz bey, Ankara’da eğitim hayatını sürdürürken Vehbi Koç ile tanışmış ve kısa sürede yükselerek, Eskişehir mağazasına müdür olmuş ve Eskişehir macerası başlamış. 17 Yıl Koç grubunda çalıştıktan sonra kendi işini kuran Aziz Bey, Eskişehir ve Eskişehirspor için çok önemli bir şahsiyet olarak tarihteki yerini almıştır.

Merhum Mehmet Aziz Bolel, Eskişehirspor’un kurucu Başkanı olmakla kalmamış, Eskişehirspor ambleminin de yaratıcısı olmuştur. Ayrıca Eskişehirspor Marşı’nın güftesi(Es es es, ki ki ki, eski eski es) de kendisine aittir.

7.612 gün sonra yeniden karşılaşacak Eskişehirspor ve Fethiyespor. Son maç Fethiye’de 14.02.1993 tarihinde Fethiye’de oynanmış ve 2-1 Eskişehirspor galibiyetiyle neticelenmiş. 13.09.1992 tarihinde Eskişehir’de oynanan maçı da 1-0 Eskişehirspor kazanmış.

Merhum Mehmet Aziz Bolel’i bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, iki takım futbolcularından da, Aziz Bolel’in anısına yakışacak dostça bir mücadele ortaya koymalarını bekliyoruz.

#Fethiyespor1933

 

250520132ic6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com