Cumartesi günü oynadığımız Gaziantep Bşb. Maçı ile, Ptt 1. Ligdeki ilk sezonumuzun yarısını tamamlamış olduk. Fethiyespor’umuz ilk devreyi 14 puanla, 17. sırada tamamladı. Topladığımız 14 puanın 8’ini, son 4 hafta da kazandık.

1477938_638708612847873_308209991_n[1]

İlk devreyi değerlendirirken, sezon öncesi hazırlık döneminden başlayıp sona doğru gelmek gerekir aslında. Ama ben sondan başlayarak son dönemde yakalanan başarının arkasında yatan nedenlere baktığımızda, başta yaşadığız başarısızlığın nedenlerinin daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

 

25 Kasım’da yapılan olağanüstü Genel Kurul Fethiyespor için bir dönüm noktası oldu. Sezon öncesinde, olağanüstü Genel Kurul yapılacağı yönünde haberler çıkmıştı ama nedense ‘şampiyon yapan yönetimle devam’ kararı alındı. Başkan İsmail Öztürk, sezon öncesi bir olağanüstü Genel Kurul yaparak, yönetimini güçlendirme yolunu seçseydi bugün çok farklı bir noktada olabilirdik. 25 Kasım’da yapılan olağanüstü Genel Kurul’da, çok iddialı olmasa da, yönetime talip olan 2. bir  liste vardı. 2 listeyle seçime gidilmiş olması, camiaya bir hareketlilik getirdi ve tabir caizse, ligin son sırasına demir atmış takımın üzerindeki ölü toprağı silkelendi. Süreçte ve kongre günü yaşanan sert tartışmalara rağmen, seçim sonuçları belli olduktan sonra, her 2 başkan adayının el ele kürsüye çıkması da gelecek açısından çok önemliydi.

 

Kongreden sonra ilk maçın, Kadıköy’de Fenerbahçe ile oynanacak Türkiye Kupası maçı olması, hem avantaj hem de dezavantaj olabilirdi. Şükrü Saracoğlu Stadında oluşacak güçlü bir tribün, sahada oynanacak yürekli bir futbol ile, sonuç her ne olursa olsun bu maç avantaja dönüşebilirdi. Maç öncesinde bazı kesimler, taraftar olarak bu maça verdiğimiz önemi tam olarak kavrayamasalar da, maçtan sonra ne demek istediğimizi anladılar. 4 Aralık günü, Şükrü Saracoğlu Stadı deplasman tribünü, derbiler, Eskişehirspor ve Bursaspor maçlarını bir kenara ayırırsak, bu sezon göreceği en kalabalık ve ateşli taraftarı görmüş oldu. Yönetim Kurulumuzun ince düşüncesi ile, futbolcularımızın seremonide giydikleri tişörtlerle ‘YÜCE ATATÜRK’ yazmaları ve Fenerbahçe’yi kupadan elememiz ile bir anda Türkiye gündemine oturttu Fethiyespor’u. 4 Aralıkta yakalanan ivme ile, kongre öncesi yaşanan kırgınlıklar aşıldı, camia kenetlendi, ana sponsorumuz Esnaf Hastanesi desteğini arttırdı ve üst üst üste puanlar gelmeye başladı. Bu dönemin özeti, Taraftar, Yönetim, Şehir kenetlenince ve herkes kendi yapması gereken doğruları yapınca, başarının gelmesi kaçınılmaz oluyor.

 

TRANSFER 15 GÜNDE BİTECEK, TRİBÜNLERİN ÜSTÜ SEZON BAŞLAMADAN KAPANACAK

Şimdi sezon öncesine dönelim ve 16. Haftaya kadar süren başarısızlıkların nedenlerine bir göz atalım. 11 Haziran günü, Başkanımız İsmail Öztürk, Anadol Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada ‘15 gün içerisinde transferlerimizi tamamlayarak takımımızı yüzde 95 oranında hazır hale getireceğiz.’ diyordu. Ama transfer hazırlık kampı öncesinde de, sezon başlarken de tamamlanamıyor, şu an sürekli forma şansı bulan Sammy Ndjock, Artun Akçakın, Ahmet Aras gibi oyuncularımız ligin 2. faftasından sonra kadromuza katılıyordu. Ayrıca transfer dönemi kapandıktan sonra, otoriteler kadromuzun, özellikle alternatif oyuncular noktasında, yetersiz olduğunu vurguluyorlardı. Kadronun geç oluşturulması ve bir arada hazırlık dönemi geçirememiş olması, alternatiflerin yeterli olmaması, ilerleyen haftalarda yaşanılan puan kayıplarının habercisiydi adeta.

 

Fethiye Şehir Stadının üst kullanım hakkını, 27.11.2015 tarihine kadar elinde bulunduran Fethiye Belediyesi’nin ve kulübümüzün Onursal Başkanı Behçet Saatcı, 20 Haziran günü Kanal F televizyonunda katıldığı program da Stadımızla ilgili bazı sözler veriyordu. Başkan Saatcı, Betonarme tribün ve maraton tribünün üstünün kapatılması için gerekli çalışmaları başlatacaklarını, bu iş için 350-400 bin TL gibi bir maliyet gerektiğini, bu işi sezonun başlayacağı 17 Ağustostan önce bitireceklerini söylüyordu.  Başkan Saatcı, sezon başladıktan sonra da bir kale arkasından, yeni stad inşaatının başlayacağını ve 2014 sonunda, yeni stadı bitirmeyi planladıklarını söylüyordu. Maalesef sezon öncesi tribünlerin üstü kapatılamadı. Çalışmalar ancak, 10. Hafta evimizde oynadığımız Karşıyaka maçından sonra başlayabildi ve kritik Kahramanmaraşspor ve Tavşanlı Linyitspor maçlarında, çalışmalar nedeniyle Maraton tribüne seyirci alınamadı. Cumartesi oynanan Gaziantep maçında, çalışmalar tam olarak bitmemiş olamsına rağmen, maraton tribünde yaşanan ambiansı görünce, keşke Kahramanmaraşspor ve Tavşanlı Linyitspor maçlarıda bu ambiansta oynanabilseydi demeden alamıyor insan kendini. Hele hele, planlandığı gibi sezon öncesinde her 2 tribünün de üzeri kapatılabilmiş olsaydı, yaratılacak seyirci baskısı ile bazı maçların sonuçları çok farklı olabilirdi. Ayrıca sezon başladıktan sonra inşaatına başlanarak 2014 sonunda bitirileceği söylenen yeni stad hakkında da şu an başlamış, gözle görülür bir çalışma olmadığını da vurgulamak lazım.

 

Son olarak Taraftara gelmek lazım. Balıkesirspor maçında coşkulu bir şekilde sezona başlamıştı aslında Fethiyespor taraftarı. Ancak maçının sonlarına doğru yaşanan olaylar, hem maçın tatil edilmesine hem de 2 maç seyircisiz oynama cezası almamıza neden oluyordu. Daha sonra, Balıkesirspor maçının başında yaşanan coşkuyu yakalamamız çok uzun zaman alacaktı. İlk deplasmanı, 11. Haftada Manisa’ya yapabilmiş olması da, taraftar adına eleştirilecek bir noktaydı. Turizm sezonu bahane olarak ileri sürülebilirdi ama yine de 1. Ligde oynayan bir takımın taraftarı deplasmanlarda daha aktif olabilmeliydi. Fenerbahçe maçı, Denizli ve Bolu deplasmanları, deplasmanda seyircinin ne kadar etkili olduğunun bir göstergesiydi.

 

Yukarıdaki 3 paragrafta, başarısızlığın saha dışında başladığını görüyoruz. 90 dakikalar bir sınavsa, bu sınav öncesi çok iyi hazırlanmak gerek. Sadece futbolcuların hazırlanması da değil olay. Transfer anlamında Yönetim, Stadımızın imkanları nisbetinde Belediyemiz ve tribün desteği noktasında taraftarlar aylar öncesinden çok iyi hazırlanmalı ki, 90 dakikalık sınavlarda başarı gelsin.

 

Son 4 haftada yukarıya doğru bir ivme yakaladık. Ancak halen 17. sırada yani düşme potasının içerisindeyiz. Kötü başlayıp bu noktaya gelmek bir avantaj. Hatalarımızı gördük ve düzeltmek için önümüzde 18 maçımız var. Yakalanan olumlu havaya kendimizi kaptırıp, ‘bu iş bitti, kümede kaldık’ gibi bir havaya girip rehavete kapılırsak, başka şansımızın olmayacağını unutmayalım.

 

Ligde 19 takım olması nedeniyle, devre arası sadece 1 hafta olacak bu sezon. Bu hafta sonu maç yapmayacağız ve önümüdeki hafta Pazar günü 16:30’da evimizde oynayacağımız 1461 Trabzon maçı ile 2. Devreye başlayacağız. 2. Transfer ve tescil dönemi, resmi olarak 7 Ocak’ta başlayacak olsa da, 6 ve 8 Ocak’ta Antalya’da oynanacağı açıklanan hazırlık maçları öncesi transferin neticelenmesi önemli. Yine stadımızda yapılan çalışmaların 12 Ocak’ta oynayacağımız maça kadar tamamlanması da çok önemli. Ondan sonra da tüm şehir kenetlenip takımımıza destek olmalı. İçerdeki tüm maçlarda stadımız full dolmalı ve deplasmanlarda da hatırı sayılır miktarda taraftar, takımımızın yanında olmalı. 4 aralıktan bu yana yaşanan kenetlenme devam ettiği takdirde, başarıların devamı kaçınılmaz olur.

 

Kurtuluş mücadelesine ara vermeden devam.

Şenol ÖZÇAKICI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sozcakici Hakkında

1978 Fethiye doğumlu. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup İstanbul'da serbest Avukatlık yapmaktadır. Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.