Fethiyespor hangi teknik direktörle anlaşacağı konusu şu an gündemi meşgul ediyor. Kamuoyunda ve sosyal medyada Adnan Yazıcıoğlu ismi sıkça geçiyor. Fethiyemizden çıkan bir futbol adamı olan Sayın Adnan Yazıcıoğlu’yla röportaj yapıp kendisini daha yakından tanımak istedik.

Hocam merhabalar. Futbol muhakkak hayatınızın en önemli parçası ancak futbol dışındaki Adnan Yazıcıoğlu’nu anlatır mısınız bize?

Selam Adnan Yazıcıoğlu’nu futbolun dışında anlatmak çok zordur. Çünkü futbol benim yaşam biçimim. 18 sene profesyonel futbol oynadım gol krallıkları yaşadım, şampiyonluklar yaşadım. Futbol camiası beni golcü Büyük Adnan diye tanır, kral diye bahsederler. Antrenörlük mesleğimde de sevenlerim İmparator Adnan hoca diye bahsederler.  Futbolu 35 yaşında bıraktım daha sonra Teknik adamlık yapmaya başladım. Özellikle Altay alt yapısında çalışırken Türk ve Dünya futboluna birçok adam gibi adam ve iyi futbolcular yetiştirmede emeğim oldu. Daha sonra Azerbaycan’da Teknik adamlık görevime devam ettim, orada da çok şükür 5 sene iz bırakacak olumlu işler yaptım ve şu andan itibaren yurt dışı görevini başarıyla tamamlamanın rahatlığıyla Türkiye’ye döndüm.

Antrenörlük kariyerinize, formasını da giydiğiniz Altay kulübü altyapısında başladınız, Altay’da A Takım düzeyinde neden şans verilmedi Adnan Yazıcıoğlu’na?

Altay’da A takım düzeyinde neden şans verilmedi diye sormuşsunuz. Yöneticilerin aldığı kararlara saygı duymak zorundayız.

Beş yıldır Bakü’deydiniz, Bakü kariyerinizi kısaca aktarabilir misiniz?

Bakü’de futbolun gelişmesi için çok güzel projeler hazırladık, onları hayata geçirdik. Teknik, taktik ve özel çalışmalar yaptık.1 Şampiyonluk yaşadık, 2 oyuncumuz özel çalışmalar sayesinde gol kralı oldu. Bu başarıdan dolayı da son derece mutlu olduk.

Türkiye’de antrenörlerin, başladığı takımda sezonu tamamlayabilmesi, nadir görülen bir durum olmaya başladı. Bu istikrarsız yapıda, oyuncu yetişmesi ve kalıcı başarılar yakalanması da mümkün olmuyor. Sizce sorun nerede?

Türkiye’de maalesef 2-3 maç kötü gittiğinde fatura teknik adama kesiliyor ve teknik adam değişikliğine gidiliyor. Hâlbuki teknik adamlara güvenmeli ve uzun vadeli anlaşmalar yapmak lazım. Avrupa’da bunun örnekleri çok. Bu yüzdende hep başarı geliyor. Ancak Türkiye’de bu olmuyor. Sezon başı Teknik adam takımını kuruyor, teknik-taktik sistemi, kafasındaki oyun planını oturtmaya çalışıyor ve lig başlıyor. Bu süre içinde 2-3 maç kötü giderse tepkiler başlıyor, bu yüzden rahat çalışamıyor, üzerinde baskı oluşuyor ve rahat karar veremiyor. Benim görüşüm oyuncu yetişmesi ve kalıcı başarılar için en önemli etken Teknik Direktörlerle uzun vadeli anlaşmalar yapmak ve onlara güvenmeyi bilmektir.

Azerbaycan’dayken, Türkiye’ye, Türk futboluna dönük projeler ürettiniz mi?

Ben Türkiye çalışırken de, Azerbaycan’da çalışırken de Türk ve Dünya futboluna dönük projelerimi hazırlıyordum zaten. İnşallah yakın zamanda bu projeleri hayata geçireceğim.

Size göre Türk Futbolunun, özellikle alt liglerin sorunları nedir? Bu sorunlara dair çözüm önerileriniz var mı?

En önemli etken maddi konular, özellikle alt liglerde maddi sorunlar çok bu yüzden yatırım yapılamıyor, idman sahaları yok, maç oynanan statlar çok kötü, oyuncu yetişmiyor, alt yapıya önem verilmiyor. Benim düşüncem Türkiye Futbol Federasyonunun bu konulara çok daha dikkatle önem vermesidir. Biraz önce yazdığım olumsuzluklara ilişkin kesin ve yapıcı kararlar alması gerekmektedir. Bir önemli faktörde Belediyeler ve Mülki İdareler takımlara muhakkak yardım etmelidir.

Son dönemde Fethiye’mizden üst düzey oyuncular çıkmıyor, bunun sebepleri ne olabilir?

Bu konu hakkında bir fikir beyan etmem şu anda yanlış olur. İnşallah zamanı gelince yöneticilerimizle, alt yapı hocalarımızla oturur konuşur ve çözüm buluruz.

Fethiyespor geçen hafta hocası ile yollarını ayırdı. Memleketinizin takımında görev almaktan onur duyacağınızı tahmin ederek, Fethiyespor’da göreve davet edilseniz, istikrarlı ve kalıcı bir başarı yakalamak adına neler yaparsınız? Başarılı olacağınıza inanıyor musunuz?

Önce meslektaşıma bundan sonraki kariyerinde başarılar diliyorum. Daha önce belirttiğim gibi ben Fethiyeliyim, futbola burada başladım. Eğer Fethiyespor’dan Teknik adam bağlamında bir teklif gelirse mutluluk duyacağımı belirttim. İstikrar ve kalıcı başarılar için tatbiki projelerim var, inşallah hayırlısı olursa bunları hayata geçireceğim. Ben kendime son derece güvenen ve inanan birisiyim, liderim. Bu çok önemli, futbolcuyken de liderdim, şimdi de liderim. Liderler çevresine inanç ve başarı için yol gösterir, bende bunu iyi yaptığıma inanıyorum. Başarılı olacağım çünkü arkamda çok büyük bir taraftar kitlesi yani Fethiyespor taraftarı olacak.

Son olarak, Türk Futbolseverlere ve Fethiye halkına vermek istediğiniz mesajlar varsa alabiliriz.

Sporseverlere söyleyeceklerim, yönetime, teknik adamlara ve futbolculara sonuna kadar güvensinler sahip çıksınlar. Çünkü hiç bir yönetim kötü olmak için göreve gelmez, Teknik adam ve futbolcular mağlup olmak için sahaya çıkmazlar. İyi günde de kötü günde de hep beraber olmak lazım. Ben Fethiyeliyim, rahmetli babam Mehmet Zekai Yazıcıoğlu, Fethiyespor’a amatördeyken başkanlık yaptı, ben futbola burada başladım yani içinizden biriyim. Buradan başta Ersu Sülüntay abim olmak üzere beraber futbol oynadığım bütün abilerime selam gönderiyorum. Allah nasip eder Fethiyespor’da görev alırsam istikrar ve başarı için her şeyi yapacağım bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Saygılar sunuyorum

Röportaj : Fethiyespor1933

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com