Spor Toto 2. Lig Grupları 7 Temmuz Salı 14:00’de çekilecek kura ile belli olacak. TFF 2014/2015 sezonunda geçerli olacak, 2. LİG MÜSABAKALARI STATÜSÜ’nü henüz yayınlamadı. Ancak TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI ‘nın 8. Maddesinin 3. Fıkrasında yer alan ‘TFF, gerek gördüğü hallerde, profesyonel ve amatör ligleri, kulüplerin güç dengelerini ve deplasman durumlarını göz önünde bulundurarak alt liglere ve gruplara ayırabilir.’ hükmü grup oluşumunda esas alınıyor. Bu kriter uyarınca aynı ilde veya yakın bölgelerde yer alan takımlar farklı gruplara dağıtılabiliyor. Önceki yıllarda, aynı şehirde yer alan takımlar, mümkün olduğunca 2 gruba eşit sayıda dağıtılıyordu. Ancak geçen yılki grup oluşumuna baktığımızda bu kriter pek gözetilmedi ve Beyaz Grupta 5, Kırmızı grupta 2  İstanbul takımı yer aldı. Bu sene bu kriterlerin ne şekilde uygulanacağını yarın göreceğiz. İl ve Bölge kriterlerine göre yapılan bu ayrıma ilişkin talimatlarda kesin bir hükmün olmadığı kaydını düşerek, yine Grupların benzer şekilde teşekkül edeceğini düşünüyoruz.

 

Bu sezon 2. Ligde yer alacak takımlar;

1 FETHİYESPOR
2 MANİSASPOR
3 BUCASPOR
4 ORDUSPOR
5 PENDİKSPOR
6 ÜMRANİYESPOR
7 MENEMEN BELEDİYE SPOR
8 FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
9 AYDINSPOR 1923
10 KARTALSPOR
11 KONYA ANADOLU SELÇUKSPOR
12 BAYRAMPAŞA
13 TOKATSPOR
14 HACETTEPE SPOR
15 KEÇİÖRENGÜCÜ
16 TARSUS İDMAN YURDU
17 BANDIRMASPOR
18 HATAYSPOR
19 İNEGÖLSPOR
20 SARIYER
21 NAZİLLİ BELEDİYESPOR
22 KOCAELİ BİRLİK SPOR
23 DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR
24 MKE ANKARAGÜCÜ
25 KIRKLARELİSPOR
26 PAZARSPOR
27 GÜMÜŞHANESPOR
28 BUGSAŞ SPOR A.Ş.
29 KAHRAMANMARAŞSPOR A.Ş.
30 TEPECİKSPOR A.Ş.
31 TUZLASPOR
32 EYÜPSPOR
33 ANADOLU ÜSKÜDAR 1908 SPOR
34 İSTANBULSPOR
35 ANKARA DEMİRSPOR
36 SİVAS 4 EYLÜL BELEDİYESPOR

olarak sıralanıyor.

        Baktığımız zaman, İstanbul’dan 11, Ankara’dan 5, İzmir’den 2, Aydın’dan 2  ve diğer illerden 1’er takımın Ligde yer aldığını görüyoruz. Bu şartlarda 1 İstanbul takımının, 6’sının bir grupta, 5’inin diğer Grupta yer alması muhtemeldir. Yada geçen sene olduğu gibi, İstanbul takımları bir grupta çoğunlukta olabilir. Birden fazla takımı olan illerin takımlarının da gruplara dağıtılması muhtemeldir. Bu ihtimallerin kesin kural değil, bir teamül olduğunu, ayrımlarda ufak değişiklikler olabileceği kaydını bir kez daha düşmek isteriz,

       Geçen yılki Gruplara baktığımız zaman, her 2 grupta da, favori gösterilen Yeni Malatyaspor ve Göztepe’nin şampiyon olduğunu görüyoruz. Beyaz Grup’ta sezona hızlı giren ve uzun süre ligi forse eden Pendikspor ve aynı şekilde  Kırmızı Grup’ta sezona hızlı giren ve uzun süre ligi forse eden Bandırmaspor ise ligin son bölümünde geriye düştüler. Playoff sonucunda üst lige çıkan ise, lige çok da iyi başlamayan 1461 Trabzon oldu. Kendi adımıza ‘Kolay’ gördüğümüz grupta, ligde kalmayı son maçta başarabildik ve kuranın çok da önemli olmadığını gördük.

        Bu sezona baktığımız zaman, ligin   sert geçeceğini  söylemek yanlış olmaz. Ptt 1. Ligden gelen Bucaspor ve Manisapor ve Ankaragücü gibi 3 tecrübe, yıllardır istikrarlı şekilde şampiyonluk yarışının içinde olan Bandırmaspor, Hatayspor ve İnegölspor, ciddi bütçe yaratabilecek çok sayıda İstanbul takımının iddialı olacaklarını söyleyebiliriz. Bu nedenle 2. Ligde yer alan takımların salt bütçe farkları nedeniyle, güçlü-zayıf ayrımına tabi tutulması, futbolun doğasına aykırıdır. Sonucu belirleyecek olan, bütçeler kadar, doğru oluşturulmuş kadrolar, oluşturulan kadronun kenetlenmesi, inanmış camialar, taraftar desteği, hoca ve oyuncu istikrarı olacaktır. Sezon başlamadan yine bazı takımlar favori/şampiyon ilan edilecektir ama sonuçta mutlaka ‘süprizler’ olacaktır.

         Fethiyespor’umuz özeline geldiğimiz zaman, 6 yıllık İsmail Öztürk dönemi sona erdi ve Okan Uysal dönemi başladı. Yönetim Kurulumuz, geçen sezon Pendikspor’u çalıştıran Ahmet Yıldırım’ı takımın başına getirdi.  Yıllardan bu yana, her sezon kadroda yaşanan sirkülasyon, yaşanan başarısızlıkların en temel sebebi. Ancak yeni bir yönetim ve hoca ile, bu sezona da ciddi bir kadro revizyonu ile başlayacak gibi görünüyoruz. Yeni Yönetim ve hocanın, ilk transfer döneminde yaşanacak revizyon, belki biraz anlayışla karşılanabilir. Fakat bunun kalıcı bir hastalık haline gelmemesine dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

      Yıllardır gerek gelen giden oyuncular hakkında, gerekse mali yapı ile ilgili bir çok spekülasyon yapıldı, dedikodular üretildi. Bilginin olmadığı yerde, spekülasyon ve dedikoduların ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle, yeni yönetimden birinci beklentimiz ‘ŞEFFAF’lık. Başlangıç olarak, kongre tutanaklarının, geçmiş dönem faaliyet raporunun, resmi sitemizden yayınlanmasını bekliyoruz. Devamla, tüzüğümüzün son halinin, kulüp üye listesinin, aylık veya 3 aylık gelir/gider tablolarının resmi sitemizden yayınlanması doğru bir adım olacaktır diye düşünüyoruz. Yine, sportif gerekçeler dışındaki gerekçelerle gönderilen oyuncu olması halinde, bu gerekçelerin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması, kulübümüzün, taraftarın gözünde ‘vefasız’ damgası yemesini önleyecektir.

       Grup kuralarına tekrar gelirsek, Fethiyespor olarak kimseden bir çekincemiz yoktur. Takımımız her rakiple, centilmenlikten ayrılmadan, kora kor yarışacak güce sahiptir. Bu nedenle o gelsin, bu gelmesin tarzı bir temennimiz yok.  Grup kuralarının, yarışta yer alan 36 takım için de hayırlı olmasını temenni eder, 6 Eylül tarihinde başlayacak, 2015-2016 sezonunda tüm rakiplerimize başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com