Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta 15 Kasım 2015 Pazar günü 12. hafta karşılaşmaları oynandı. 34 haftalık ligin böylece 3’te 1’i tamamlanmış oldu. Bizlerde üçte biri tamamlanan ligin futbolcu analizini yapmak, takımların kadrolarını  nasıl kullandığını derlemek istedik.

Öncelikle ilk 12 hafta sonrası puan durumunu paylaşalım.

 

puan durumu

Grupta 2 takım (İstanbul,Ümraniye) mağlubiyet yüzü görmezken, 3 takım da (Üsküdar,Ordu,Pazar)  henüz galibiyetle tanışamadı. 7’şer beraberlikle Hacettepe ve Nazilli ligin en çok berabere kalan takımları. 20 golle Ban Ban ligin en çok gol atanı ve 25 golle de Pazarspor ligin en çok yiyen takımı.

Blog yazmızın amacı takımların kadrolarını nasıl kurduğu ve nasıl değerlendirdiği üzerine. Bunun için Maçkolik üzerinden Beyaz Grup’taki takımların kadro verileri excele alıp fikir verecek tablolar oluşturduk. Her bir futbolcunun oynadığı maç, ilk 11 çıktığı maç, attığı gol, gördüğü kartlar, toplam oyunda kaldığı dakikalar tek tek yazılıyor. Yalnız bu verilerde Kupa maçları da yer almaktadır, bunları da dikkate alarak değerlendirmemizi devam ediyoruz.

genel durum

Bonservis bedelleri üzerinden ligin en değerli takımları Sarıyer, Kırklareli ve Bandırmaspor olurken, kağıt üzerinde en zayıflar arasında gözüken İstanbulspor ve Ümraniyespor’un ligde ilk 2 sırada yer alması göze çarpıyor.

45 sarı ve 3 kırmızı kart gören Orduspor, genç takımın agresifliğini işaret ediyor. Ligin en az sarı kart (22) gören takımı Ümraniyespor 4 kırmızı kartla da ilginç bir veriye ulaşmış durumda. Hacettepe, Kırklar ve Pazarspor ligin en çok kırmızı kart gören takımları.

Orduspor’da 40 futbolcu göze çarparken, Pendikspor 23 futbolcuyla en az. Hacettepe 21,4, Orduspor 21,9 ve İstanbulspor 22,1 yaş ortalamasıyla ligin en genç kadrosuna sahipken, Sarıyer, Kırklareli, Hatay ve Bandırma +26 yaş ortalamasıyla en yaşlı takımlar.

Takım kadrosu genç veya yaşlı olabilir, önemli olan hangi oyuncuların ne kadar süre aldığıdır. Şimdi de futbolcuların oyunda kalma sürelerini dikkate alarak ağırlıklı yaş ortalamasını bakalım.

ağırlıklı yaş ort

Kadrosunun ortalama yaşı 26,6 olan Kırklarelispor, futbolcularının oynadığı sürelere(dk) dikkate alındığında  ağırlıklı yaş ortalaması 29,1 çıkıyor ve en yaşlı futbolcularla oynayan takım oluyor.

Hacettepe Spor 21,7 ile en genç takım. Bu tabloda en dikkat çeken takım Konya A. Selçukluspor, mevcut kadro ortalamasında 22,5 iken oyunda tuttuğu oyuncuların yaş ortalaması 22,1 çıkıyor, kadrosuna nazaran daha çok gençleri de oynatan grubun tek takımı. Fethiyesporumuz 26,9 yaş ortalamasıyla ligin en yaşlı 6. takımı durumunda.

Bu tabloda görüldüğü üzere Bayrampaşa ve Hatayspor 27 farklı futbolcusu maça çıkarak en çok farklı oyuncusunu oynatan takım olarak gözüküyor. Nazilli 20, Ümraniyespor ve Fethiyesporumuz 21 farklı oyuncu oynatarak daha az rotasyona gitmiş takım durumunda.

Gelelim takımların 2015/16 sezonunda resmi maçlarda hiç oynamamış futbolcu listesine.

oynamayanlar

Spor Toto 2. Lig Beyaz grupta 18 takımda 81 futbolcu henüz süre almamış gözüküyor. Bu konuda Ordu 15, Kırklar 10 futbolcunu oynatmayarak ilk 2 sırada yer alan takımlar. Fethiyesporumuzda 6 futbolcu süre almayarak bu tabloda 3. sırada. Oynatılmayan futbolcuların yaşi ortalamasını da tabloda görebilirsiniz.

futbolcular

En çok süre alan futbolcularda Fethiyespor’dan Cenk Özbey de yer alıyor.

Blog : @Fethiyespor1933

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fethiyespor 1933 Hakkında

Ortak paydası ‘sadece Fethiyespor menfaatleri’ olan bir grup Fethiyespor taraftarı tarafından kurulmuş, Fethiye’den İngiltere’ye, Urfa’dan Kanada’ya, Rusya’dan Norveç’e, birbirini hiç görmemiş Fethiyespor sevdalılarının yaşattığı bir platformdur. Varoluş sebebimiz, Fethiyespor isminin olduğu her yerde, gördüğümüz yanlışları kimseden çekinmeden dile getirmek, mevcut doğruların daha da ileriye taşınmasına katkı sağlamaktır. Bu sitede yer alan haber, makale ve diğer paylaşımlar, Fethiyespor Kulübünü ve Fethiyespor taraftarının tümünü bağlamaz. e-posta : info@fethiyespor1933.com